Hostinec se slavným orchestrionem ve Veselíčku u Žďáru nad Sázavou

V seriálu České televize Příběhy starých hospod navštívil průvodce Josef Polášek taky hostinec se slavným orchestrionem ve Veselíčku u Žďáru nad Sázavou.

Obec Veseličko leží nedaleko Žďáru nad Sázavou kousek od hlavní silnice na Nové Město na Moravě. Je to malebná obec Vysočiny, ve které není hlavní dominantou kostel či kaple nebo obecní úřad. Je to Hostinec na Veseličku se svým orchestrionem. Hned při vstupu do něj Vás uvítá milým úsměvem paní hostinská Marie Skryjová nebo pan Miloš Brabec.

Hlavní dominantou hostince je orchestrion - patrně poslední funkční stroj tohoto typu. Je to nádherná umělecká práce vyrobená v rakouské Vidni kolem roku 1850. Vlastní orchestrion se skládá ze tří částí, které po sestavení vytvořily toto jedinečné skvostné dílo obdivované nejedním návštěvníkem hostince.

Hrací skříň byla zakoupena prapradědem panem Josefem Tesařem v bazaru ve Vojnově Městci. Proto už mohli první návštěvníci při otevření hostince U Tesařů v první říjnovou neděli roku 1921 obdivovat a poslouchat melodie kankánu, lidovek nebo tzv. „kmochovek".  
Veseličský orchestrion má několik výměnných hracích válců, na každém z nich je starými řemeslníky sestaveno osm melodií. Následujících devadesát let přežil v denním hospodském provozu bez opravy. Jedinou údržbou je, že do jeho soustrojí majitelé nakapou občas pár kapek oleje z olejničky. 

Orchestrion je stále plně funkční a jeho melodie můžete slyšet i Vy. Obsluha Vám je ráda na požádání kdykoliv pustí. Je to nezapomenutelný zážitek, jak se vrátit aspoň na chvíli zpět do minulosti do doby našich dědů a pradědů...

Orchestrion v držení majitelů hospody je státem chráněnou kulturní památkou, stejně jako celá veselíčská hospoda. Zachovala se totiž shodou okolností ve stejném vzhledu, jako byla při svém otevření v roce 1921.  Hostinec, kde stojí hrací skříň, je otevřen denně kromě pondělí od 16 hodin. 

Mapa: