Češi jsou národ pivařů. Velké oblibě se těší velké i malé pivovary ve středních Čechách, které se stávají čím dál častěji cílem výletů. Středočeská centrála cestovního ruchu proto připravila novou mapu, která zachycuje 20 vybraných pivovarů ve Středočeském kraji, kde si mohou návštěvníci užít exkurzi provozu, zjistit zajímavosti o výrobě chmelového moku a na závěr ochutnat speciály jednotlivých pivovarů. Pivovary často nabízí i ubytování, skvělou gastronomii a relax v podobě pivních lázní. Střední Čechy jsou domovem jak oceňovaných minipivovarů rodinného charakteru, tak velkých tradičních značek, které se prodávají v Česku i ve světě.
Velkou koncentraci pivovarů má Ladův kraj. V minipivovaru Štířínská stodola připraví prohlídku i kurz vaření piva. Piva s pohádkovými názvy lze ochutnat v Říčanském pivovaru. Ve středních Čechách není známější pivovar než ten z Hrabalových Postřižin. Vydejte se po stopách českého spisovatele Bohumila Hrabala a ochutnejte Postřižinské pivo v Pivovaru Nymburk. Za návštěvu rozhodně stojí Antošův rukodělný pivovar, který se vyznačuje neobvyklou chutí piva, a také jejich názvy s příběhy. Na čepu zde mají například piva – Rarach, Trotl, NENE, Tlustý netopýr a další speciály. V Kytíně si zase milovníci gastronomie pochutnají kromě zlatavého moku také na obědě jako od babičky.
Středočeské pivovary se nachází v malebných vesničkách, ale i v královských městech a na historických místech. Návštěva kostnice, chrámu sv. Barbory a stříbrných dolů v Kutné Hoře může být obohacena o exkurzi v Měšťanském pivovaru Kutná Hora. V Berouně mohou děti obdivovat živé medvědy a rodiče pak pivovar Berounský medvěd. Pivo se již od 16. století vaří i v pivovaru Klášter v Hradišti nad Jizerou. Pivovar Lobeč u Mšena se nachází v technické památce parostrojního pivovaru. Tuto architektonickou stavbu prohlásilo ministerstvo kultury v roce 2009 památkou a k dostání je zde například pivo, které je zařazeno do encyklopedie Worlds Best Beers 2017.
„Výlet po středočeských pivovarech může být skvělým plánem nejen na pánskou jízdu, ale i relaxační dovolenou pro partnery. Místní pivovary se snaží návštěvníkům nabídnout veškerý servis, a tak jsou součástí pivovarského komplexu často i pivní lázně, penziony a restaurace. V nové tematické mapě jsme vyznačili jak tradiční místa spojená s pivem, jako je Královský pivovar Krušovice nebo pivovar Velké Popovice, tak místa nová. V loňském roce otevřel v industriálních prostorách pivovar Na Vývoji, o rok dříve si mohli na pivu pochutnat v pivovaru Kytín a před osmi lety například obnovili 400 let starou pivovarskou tradici v Úněticích,“říká Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu.
Mapa, která zachycuje pivovary ve středních Čechách, přináší i veškeré údaje – krátký popis pivovaru a co vše lze na místě zažít, včetně stálé pivní nabídky, které pivovar vaří, přesnou adresu a kontaktní údaje. Vše na jednom místě, aby návštěvníkům co nejvíce zjednodušila plánování výletu a hledání informací o cílové destinaci.
Elektronická verze mapy je ke stažení ZDE.
Tištěnou verzi si mohou zájemci vyzvednout v TIC Středočeského kraje v Husově 21, Praha 1.