magazín pro náruživé příznivce pivního moku a pivní kultury

Baníkovské oslavy vrcholí. Po 100 letech se otevřely výčepní kohouty v ikonickém hostinci U Dubu

Fanoušci Baníku si dají pivo tam, kde před 100 lety vznikl jejich oblíbený fotbalový klub. Novodobý hostinec U Dubu vyrostl jen kousek od místa, kde byl slezský klub 8. září 1922 založený. Pocta ikonickému místu vznikla v souvislosti s multižánrovým festivalem Baník100fest. Ten proběhne od 9. do 10. září na Slezskoostravském hradě v Ostravě. Na akci zahrají Jaromír Nohavica, Kryštof nebo Mirai.

Jubilejní 100. výročí založení fotbalového klubu FC Baník Ostrava míří do finále a Radegast bude opět u toho. V těsné spolupráci Radegastu a Baníku totiž vznikla „nápodoba“ hostince U Dubu, ve kterém byl slezský klub před sto lety založený.

„Chtěli jsme vzdát hold zakladatelům slezského klubu a také současným fanouškům Baníku připomenout místo, kde má jejich klub stoleté kořeny. Věříme, že v této novodobé hospodě U Dubu si společně přiťuknou správně hořkým pivem Radegast a popřejí svému milovanému klubu co nejvíce úspěchů do dalších sto let,“ říká k důvodům vzniku hospody Josef Jalůvka, manažer značky Radegast.

Hostinec U Dubu na Kamenci ve Slezské Ostravě hostil ustavující schůzi 8. září 1922. V hostinci byl založený fotbalový klub SK Slezská Ostrava, dnešní FC Baník Ostrava. Zakladatelskou listinu tam tehdy podepsalo 20 členů. Dnes stojí na místě původní hospody pamětní kámen.

Zajít si na pivo Radegast do novodobého hostince U Dubu můžou všichni fanoušci do čtvrtka 8. září. Od pátku 9. do soboty 10. 9. se do hospody dostanou jen návštěvníci festivalu Baník100fest.

Vrchol baníkovských oslav proběhne kousek od místa, kde stával původní hostinec U Dubu a také nedaleko tehdejšího stadionu Stará střelnice. Tam hrávali fotbalisté klubu SK Slezská Ostrava, jehož současným pokračovatelem je právě FC Baník Ostrava.

Dvoudenní oslavy Baník100fest nabídnou hudební lahůdky v čele s Jaromírem Nohavicou, kapelami Kryštof, Mirai, Horkýže Slíže nebo Kurtizány z 25. Avenue. Doplňkový program naservíruje autogramiádu, setkání s legendami Baníku, esportový turnaj nebo herní zóny.

Pivovar Radegast se při letošních stoletých oslavách podílel na interaktivní výstavě Baník Expo nebo na výročním zápase FC Baník Ostrava proti skotskému klubu Celtic FC.

Zdroj: 

Tisková zpráva pivovaru