magazín pro náruživé příznivce pivního moku a pivní kultury

Říjnová volba sládků 2021: nefiltrovaný ležák Pilsner Urquell se v některých hospodách objeví již v záři

Program Volba sládků nabídne ve více než 1800 hospodách a restauracích nefiltrovaný ležák Pilsner Urquell stočený přímo z ležáckých tanků. Oslavuje tak 179 let od doby, kdy sládek Josef Groll uvařil první várku piva Pilsner Urquell ze specifických českých surovin podle vlastní receptury.

Nefiltrované pivo Pilsner Urquell není běžně v hospodách k dostání. Pivaři ho mohou ochutnat pouze při prohlídce plzeňského pivovaru nebo při návštěvě pivnice Na Parkánu, která je součástí pivovarského muzea. V říjnu je tradičně tento ležák k dostání nejen na čepech hospod a restaurací zapojených do programu Volba sládků, ale i v dalších 500 vybraných podnicích, které nejlépe pečují o pivo. Letos pivaři zářijovou Volbu sládků, Pšeničný Kozel, vypili už v půlce měsíce. A proto se již v půlce září spustit proces objednávek nefiltrovaného Pilsner Urquell. V některých hospodách ho proto potkáte už za pár dní.

Volba sládků tak oslavuje 179. výročí od chvíle, kdy byla uvařená první várka ikonického piva Pilsner Urquell. Ráno 5. října 1842 začal sládek Josef Groll vařit v novém Měšťanském pivovaru v Plzni první várku spodně kvašeného zlatého ležáku s nádhernou bílou pěnou, který si následně oblíbili pivaři na celém světě. Zrodilo se zcela nové pivo, které dalo vzniknout nejrozšířenější kategorii piv označovaných jako Pils, Pilsner nebo Pilsener.