magazín pro náruživé příznivce pivního moku a pivní kultury

Klášter

Zakladní informace
Typ pivovaru: 
Rok založení: 
1570
Status pivovaru: 
Aktivní
Hodnocení pivovaru
Average: 4.1 (29 votes)

Pivovar Klášter dostal své jméno podle kláštera řádu Cisterciáků, který byl založen ve druhé polovině 12. století, pravděpodobně už v roce 1177. Velkolepý klášter tehdy patřil k nejvýznamnějším církevním objektům ve střední Evropě. Do dnešních dní se ovšem z kláštera, vystavěného ve stylu francouzské gotiky, zachovala pouze brána s překrásným portálem, která stojí na nádvoří současného pivovaru.
Pivo začal jako první v Klášteře vařit Jiří Labouňský z Labouně, který si zde nechal vystavět renesanční zámek. Jeho pivovar vznikl v roce 1570. Nestál však na místě toho stávajícího nahoře na kopci, ale dole u jeho úpatí.
V roce 1612 kupuje panství majitel blízkého Mnichova Hradiště, pan Václav Budovec z Budova. Ten byl jedním z 27 českých pánů, popravených v roce 1621 po bitvě na Bílé Hoře na pražském Staroměstském náměstí. Jeho majetek poté přešel do rukou Albrechta z Valdštejna. Rod Valdštejnů byl majitelem zdejšího panství i pivovaru až do roku 1945.
Pivovar Klášter dnes patří do společnosti Pivovary Lobkowicz Group – společnosti, která vlastní i několik dalších regionálních pivovarů. Cílem této společnosti je návrat k tradici českého pivovarnictví: vaření poctivého piva z kvalitních surovin a tradiční technologií.
Snahou všech zaměstnanců, kteří se o pivo Klášter dnes starají, je vařit pivo prvotřídní kvality a poskytovat nadstandardní služby za příznivých obchodních podmínek všem svým partnerům.

(zdroj: http://www.pivovarklaster.cz/)

Piva pivovaru
Více informací : 
Související články

Lokalizace na mapě